Home » Bez kategorii » Toasty najczęstsze błędy

Toasty najczęstsze błędy

Wygłaszanie toastów w czasach szlacheckich było obwarowane różnymi przepisami i można było łatwo popełnić błąd. Dziś tych przepisów jest znacznie mniej, ale i tak możesz popełnić gafę, podczas wygłaszania toastu. Oto kilka najczęstszych błędów.

Nie wygłaszaj toastu przed gospodarzem

Na weselu należy zaczekać, aż toast wzniesie ojciec panny młodej lub wodzirej. Drugi toast wygłasza albo pan młody, albo jego ojciec. Niektórzy goście nie mogą się doczekać wygłaszania toastu i robią to przed tymi osobami.

Odpowiednia pora

Wygłaszanie toastów nie powinno mieć miejsca wtedy, gdy goście dopiero przybyli do stołu, ani gdy podawane są dania głodne. W przeciwnym przypadku goście nie będą zainteresowani treścią wygłaszanego toastu, a jedynie jedzeniem. Jeśli chcesz wznieść toast, upewnij się, że jest ku temu odpowiednia chwila.

Czym wznosić toast?

Na eleganckim przyjęciu nie wypada wznosić toastu innym trunkiem, niż wino lub szampan. Osoby, które nie piją alkoholu, mogą wznieść toast dowolnym zimnym napojem. W polskiej rzeczywistości bardzo często popełnia się błąd, polegający na wznoszeniu toastu wódką.

Przed wzniesieniem toastu, goście powinni mieć napełnione kieliszki, a toast kieliszkiem, który jest prawie pusty, może być źle odebrany.

W czasie toastu powinno się wypić jeden łyk, nie zaś cały kieliszek.

Jak poprosić o ciszę

Podczas dużych przyjęć, gdy goście są zajęci rozmową ze sobą, może być to trudne. Osoba, która chce wznieść toast, powinna wstać i poprosić wszystkich o uwagę. W Polsce tradycją jest wstawanie wszystkich osób do toastu, jednak nie jest to zwyczaj zgodny z etykietą. Goście podczas wygłaszania toastu nie powinni trzymać kieliszków w dłoniach.

Wygłaszanie toastu

Podczas wygłaszania toastu nie są wskazane długie przemowy i przeciąganie wypowiedzi. Im krótszy i konkretniejszy będzie toast, tym lepiej zostanie zapamiętany. Podczas toastu nie powinieneś przytaczać negatywnych faktów i tych rzeczy, które mogą zawstydzić osobę, na której cześć wznosisz toast. Pamiętaj, by toast był zawsze kulturalny, niezależnie od tego, o jakiej porze jest wygłaszany.

Gdy wygłaszasz toast, powinieneś wstać i przedstawić się gościom (jeśli są osoby, których nie miałeś jeszcze okazji poznać). Następnie wygłoś toast (kieliszek stoi na stole), i dopiero potem stuknij się kieliszkiem z innymi osobami, albo unieś swój kieliszek do góry. W niektórych okolicznościach stukanie kieliszkami może być utrudnione i wtedy lepiej jest po prostu pozdrowić inne osoby skinieniem głowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*