Home » Bez kategorii » Toast weselny

Toast weselny

Jednym z tradycyjnych elementów wesela jest wygłaszanie toastów. Nie każdy wie, w jaki sposób należy to robić i podczas toastu łatwo zrobić gaf. Oto zasady, które dotyczą toastów weselnych.

Jakie są zasady toastów weselnych

Goście weselni powinni się wstrzymać z wygłaszaniem swoich toastów do czasu, gdy nie zrobią tego najważniejsze osoby.

W przypadku ślubu cywilnego, toast wygłasza najczęściej urzędnik po odbyciu ceremonii. Znacznie częściej są brane śluby kościelne, a w czasie takiego wydarzenia toast wygłasza ojciec panny młodej lub wodzirej, czyli gospodarz uroczystości.

Następnymi osobami, które powinny wygłosić toasty, są ojciec pana młodego, sam młody i świadek. Podczas wygłaszania toastu, osoba mówiąca powinna wstać, podobnie jak goście, ale para młoda zwykle siedzi. Następne toasty nie powinny zakłócać przebiegu przyjęcia, dlatego goście zwykle nie wstają.

Bardzo źle widziane jest odchodzenie od stołu podczas toastu weselnego i takie zachowanie może zostać uznane jako obraza dla osoby, która mówi, ale także dla pary młodej.

Na początku wesela zwykle mówi się toasty o charakterze uroczystym, dlatego osoby, które będą je wygłaszały, powinny się przygotować. Można nawet zapisać sobie to, co chcemy poruszyć podczas toastu.

W dalszej części wesela, gdy toasty wygłaszane są przez gości, atmosfera znacznie rozluźnia się. Z tego powodu można pozwolić sobie na toasty o charakterze żartobliwym lub osobistym.

O czym mówić podczas toastu

Jeśli chcesz wygłosić dobry toast, nie możesz ograniczać się do znalezienia w sieci kilku przykładów. Powinieneś mówić szczerze i przyłożyć uwagę do tego, co wyróżnia Państwa młodych spośród innych osób. Złym rozwiązaniem jest napisanie sobie toastu długiego na kilka stron, ponieważ nikomu nie będzie się chciało wysłuchiwać tak długiego opowiadania. Pamiętaj, że na weselu goście chcą się przede wszystkim bawić, a często jest to okazja, na spotkanie się osób, które dawno się nie widziały.

Z tego powodu warto zastosować zasadę „im krócej tym lepiej”.

Ciekawym pomysłem na toast może być krótkie opowiadanie (oczywiście o wymowie związanej z małżeństwem i miłością), lub wierszyk. Goście posłuchają takiego toastu znacznie chętniej niż górnolotnej przemowy.

Dobry toast sprawia, że goście czują się jeszcze lepiej i dodatkowo podkreśla wartość związku, w który weszli Państwo młodzi. Warto brać przykład z osób, które wygłaszają trafne toasty i nie bać się ich naśladować. Im więcej toastów wygłosisz, tym będziesz pewniejszy siebie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*