Zorganizowanie przyjęcia weselnego to duże wyzwanie pod względem logistycznym. Dodatkowym stresem dla rodziców pary młodej jest konieczność wymyślenia toastów. Jeśli chcesz dobrze wypaść, powinieneś najpierw napisać sobie toast na kartce i go nauczyć.
Dostosuj treść do audytorium
Jeśli toast wygłaszany będzie w gronie przyjaciół, nie ma wtedy problemu z dobraniem odpowiednich słów. O wiele trudniej jest na weselu lub podczas innych oficjalnych wydarzeń. Jeśli na sali będą osoby starsze, musisz uwzględnić w przemówieniu taki styl, by ich nie urazić i by mogły one zrozumieć toast.
Zacznij od żartu
Dobrym rozwiązaniem jest zaczęcie od żartu, ale od takiego, o którym wiesz, że na pewno wzbudzi uśmiech. Jeśli zażartujesz z samego siebie lub przytoczysz krótką historię z mocnym zakończeniem, Twój toast będzie lepiej zapamiętany. Możesz zażartować na przykład z tego, że solenizant nie lubi spóźnień, ale nie wyciągaj na światło dzienne tych rzeczy, które będą wstydliwe.
Nie przedłużaj toastu
Nie pisz toastu na kilka stron – najlepszym rozwiązaniem będzie toast, który trwa dwie – trzy minuty. W takim przypadku możesz go łatwo zapamiętać i zapisać sobie na kartce najważniejsze rzeczy.
Organizatorzy wesel często narzekają na przedłużające się toasty. Ludzie, zamiast słuchać przemówień, wola jeść, rozmawiać i bawić się. Gdy napiszesz już swój toast, najlepiej skróć go o połowę – będzie wtedy znacznie lepszy, niż w dłuższej wersji.
Pisz o najważniejszej osobie
Gdy napisałeś w przemówieniu ogólne zwroty, które nic nikomu nie mówią, od razu je skreśl. Nie ma nic gorszego, niż przemówienie napisane samymi ogólnikami. Pisz wyłącznie to, co dotyczy danej osoby, a jeśli nie posiadasz na jej temat wystarczającej ilości informacji, to zdobądź je. Bardzo miło wspominane są toasty na przykład o tym, jak poznała się para młoda, lub jakie stosunku łączyły Cię kiedyś z solenizantem.
Jeśli podczas toastu opowiesz historię dotyczącą zarówno Ciebie, jak i osoby, która świętuje, to na pewno zyskasz przychylność wszystkich ludzi na sali. Toast dotyczący jakiegoś konkretnego wydarzenia z życia osoby będzie znacznie lepszy, niż nawet najbardziej błyskotliwe przemówienie, mówiące o ogólnych sprawach. Możesz też nawiązać bezpośrednio do sytuacji przyjęcia.
Nie używaj górnolotnego języka – pisz prostymi słowami, tak, jakbyś mówił do kogoś. Dzięki temu nie będziesz miał problemu z wygłoszeniem toastu, a ludzie odbiorą je znacznie lepiej. Trudne słowa lepiej zostawić na inne okazje.